Program „dobrého dievčaťa/chlapca“ je tichý zabijak intimity, pretože namiesto dvoch dospelých ľudí je vo vzťahu prítomný len jeden a „tí druhí“.
Dôsledkom tohto správania je, že partnerka sa o muža (a naopak) nemôže oprieť. Vzťah prestáva byť bezpečným prístavom, pretože doň neustále preteká vplyv iných ľudí.
Žena v takomto vzťahu podvedome cíti: „Nie sme tu my dvaja. Rozhoduje tvoja mama, tvoj šéf, bývalá partnerka, alebo tvoji kamaráti. Ty nie si môj ochranca, ty si niekoho poslušné dieťa.“ To vedie k strate úcty a následne aj k strate príťažlivosti.
Tento program sa neprejavuje len v hádkach, ale aj v živote a okolí, napríklad v podobe priateľov, ktorí akceptujú len jedného z vás a druhého ignorujú. „Dobrý chlapec/dievča“ to dopustí, pretože nevie nastaviť hranicu. Okolie vám dáva najavo, že ako pár nie ste rešpektovaní. Pozývajú vás na akcie, kde je jeden z vás jasne „navyše“. Ak niekto z rodiny,priateľov alebo známych kritizuje vášho partnera a vy mlčíte (aby ste nespôsobili konflikt), v podstate sa staviate proti vlastnému vzťahu.
Vyliečenie tohto programu nie je o tom začať byť „zlý“. Je to o objavení vlastnej HODNOTY.
Povedať niekomu „toto nie je tvoja vec, rozhodneme sa s partnerom sami“, nie je útok, ale ochrana vášho spoločného priestoru. Hranica nie je útok na iných, ale akt lásky k sebe a k svojmu partnerovi.
Vo vzťahu musia byť na prvom mieste potreby partnerstva. Ak je vonkajší svet dôležitejší ako pokoj doma, vzťah začína odumierať.
Partnerstvo je tanec dvoch. Ak jeden z nich stále pozerá do hľadiska, či mu niekto tlieska, nikdy sa nebude môcť naplno sústrediť na toho, koho drží v náručí.
Partnerstvo je totiž tou najkrajšou a zároveň najnáročnejšou príležitosťou na náš osobný rast. Práve v blízkosti milovaného človeka sa naše staré rany a zraniteľné miesta ukážu oveľa rýchlejšie, než keby sme kráčali životom sami. Partner nám nastavuje zrkadlo, do ktorého sa niekedy pozerá ťažko, no práve v tom spočíva ten vzácny dar.
Je to výzva – ustáť túto spoločnú cestu s láskou, neutekať pred bolesťou, ktorú v nás druhý nevedomky otvára, ale namiesto toho vždy hľadať spôsob, ako ju spoločne vyliečiť. Lebo len tam, kde sú hranice pevné voči svetu, môže byť srdce vo vnútri vzťahu skutočne slobodné a v bezpečí.
S láskou Ivka
